Mural Global 1. Poproč
Predovšetkým musíme vysvetliť, čo to slovné spojenie vlastne znamená. V roku 1987 začal realizovať nemecký umelec Klaus Klinger projekt s názvom Farebná horúčka. Za týmto projektom sa skrývala tímová práca umelcov z jednotlivých kontinentov pri maľovaní veľkoplošných „obrazov“ na fasády domov, prípadne na oporné múry. V rámci týchto mimoriadne úspešných projektov boli v rôznych mestách sveta vymaľované stovky plôch. S jedným takýmto „obrazom“ sa môžu dovolenkári na Costa Brava v Katalánsku stretnúť pri ceste na prehliadku Barcelony. V roku 1992 sa tento projekt zameral na kooperáciu umelcov krajín z Latinskej Ameriky a Európy, aby v roku 1998 prerástol do celosvetového projektu Mural - Global, čím sa naplnili odporúčania Agendy 21, prijaté v roku 1992 v Rio de Janeiro o podpore umelcov pri ochrane a zlepšovaní životného prostredia.
Mural - Global predstavuje naplnenie kultúrno - spoločenských cieľov v rámci mestských a dedinských komunít. Znamená skrášlenie životného prostredia, vytváranie optimistických nálad a tým aj zvyšovanie ekologického povedomia všetkých občanov. Kolektívne umelecké dielo vychádza z galérií a výstavných siení, aby oslovilo všetkých bez rozdielu. Významný posun smerom k občanovi znamenalo zapojenie sa aj mimovládnych organizácií do tohto projektu. Účastníci Svetového summitu v roku 2002 v Johannesburgu vysoko hodnotili výsledky Mural - Global, pretože ako jedny z mála aktivít prijatých v Rio de Janeiro, priniesli konkrétne výsledky.
Významnou aktivistkou v šírení projektu Mural - Global v Nemecku, ale aj v iných krajinách Európy, je nemecká výtvarníčka Gisela Paul. V roku 1998 sa pani Paul zúčastnila umeleckého pobytu v Bardejove. Slovenskom aj Bardejovom bola nadšená. Tu vzniklo aj priateľstvo so slovenskou výtvarníčkou Helenou Lichou- Zábranskou. Tak sa stalo, že do dvoch projektov Mural - Global v Nemecku v rokoch 2002 (Dorsten) a 2003 (Frankfurt) bola aktívne zapojená aj výtvarníčka Lichá- Zábranská.Práve pani Lichá- Zábranská prišla s návrhom dať občanom Poproča lúč optimizmu prostredníctvom veľkoplošnej nástennej maľby. Tá mala skrášliť nie veľmi vzhľadnú bočnú stenu Kultúrneho domu v Poproči. Umeleckou vedúcou tohto projektu sa stala p. Helena Lichá- Zábranská a po organizačnej stránke všetko zabezpečoval jej manžel Ing. Ján Lichý, CSc. V medzinárodnom tíme výtvarníkov, ktorí maľbu tvorili dva týždne, boli nemecké výtvarníčky p. Gisela Paul a p. Karin Lamek- Schymetzko, slovenské výtvarníčky p. Helena Lichá. Zábranská, p. Ing. Jolana Palajová, p. Barbora Kožíková a domáce výtvarníčky sl. Jarmila Grandetti, Ing. Ľudmila Benková a jediným zástupcom mužského pokolenia v realizačnom tíme bol p. Helmut Bistika z neďalekého Medzeva.Maľba dostala historické označenie Mural - Global 1 /Poproč/. Jednotka v názve hovorí, že Poproč je prvým sídlom nielen v rámci Slovenska, ale aj v rámci východnej Európy (okrem Rumunska, kde sa takáto maľba už realizovala).
V šúčasnej dobe je už ale maľba prekrytá omietkou. V roku 2022 bola obec Poproč uspešným žiadateľom o Nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu bolo Zníženie energetickej náročnosti budovy Kultúrneho domu v Poproči. V rámci daného projektu bola celá budova kultúrneho domu zateplená.